Svet-Stranek.cz
slovenský čuvač - výchova a výcvik
Chovatelská stanice Jizerský les

Vodítko jako prodloužená ruka páníčka a umět psa zklidnit:slovenský čuvač - výchova a výcvik

Vodítko jako prodloužená ruka páníčka a umět psa zklidnit

3. G. Vodítko jako prodloužená ruka páníčka

 

Když štěně zjistí, že pokud je dostatečně daleko od páníčka, ten není schopen si splnění příkazu vynutit, bývá řešením připnout štěněti dostatečně dlouhou šňůru. Povely pak dáváme štěněti pouze v momentě, kdy máme štěně díky dlouhé šňůře pod kontrolou a příkaz si můžeme například přitažením na šňůře vynutit.

 

Obojek a krátké vodítko používáme při výcviku, kdy máme psa vedle nohy. Škubnutí vodítkem v momentě, kdy se nám štěně nechce podřídit, je pro něj jasný impuls, že něco není v pořádku a že by mělo věnovat pozornost tomu, co páníček po něm chce.

 

3. H. Umět psa zklidnit

Je dobré umět zklidnit svého psa. Lze to cvičit například tak, že ze hry a blbnutí přejdeme přímo do klidu. Zavoláme psa k sobě, posadíme se s ním, nebo si vedle něho lehneme, a chceme, aby zůstal v klidu. Drbeme ho a hladíme ho.

Pro naprostou většinu čuvačů je příjemné, když je páníček (vůdce smečky) pochválí, pohladí, podrbe, když s ním mají přímý fyzický kontakt. Mají to rádi a těší se na to. A většinou jsou ochotni se rychle zklidnit, aby byli podrbáni.

V některých štěňatech se však musí toto nejdříve vypěstovat. Třeba i za použití rozumné fyzické síly je musíme posadit nebo položit a ukázat jim, že drbání prima věc. Většinou na to rychle přijdou. Zvláště, když při tom dostanou něco dobrého na zub.

Z podrbání a pohlazení se tak může stát regulérní odměna za to, že pes poslechl a vykonal, co vykonat měl.