Svet-Stranek.cz
slovenský čuvač - výchova a výcvik
Chovatelská stanice Jizerský les

Jízda autem:slovenský čuvač - výchova a výcvik

Jízda autem

3. K. Jízda autem

 

V dnešní době je používání automobilu nezbytnou součástí našeho života. Náš pes by proto jízdu v autě měl bezproblémově zvládat a u většiny čuvačů to tak i je. Výjimky ale potvrzují pravidlo a pes, který pravidelně pozvrací kufr auta po 5 minutách jízdy, je problém.

 

Ve většině případů je zvracení psa v autě psychický problém. Pokud se pes autu stojícímu na zahradě vyhýbá, sám není ochoten jít do kufru auta a musíme ho k tomu nutit, pak má s největší pravděpodobností nějakou negativní zkušenost s autem z minulosti a je třeba to řešit. K tomu, aby tato negativní zkušenost s autem vznikla, úplně postačí, když Vám chovatel, od kterého si štěně odvážíte, předá štěně pěkně nakrmené. Sám fakt, že štěně odchází od své mámy a z prostředí, které je mu známé, je pro něj stresující. K tomu plný žaludek a delší cesta v autě – to ve většině případů končí zvracením štěněte po cestě domů. Nový majitel pochopitelně není nadšený, že ho štěně v autě pozvracelo, čuvač vycítí negativní rozpoložení lidí okolo a psychický problém s autem je tu.

 

Nezbývá nám, než štěně pomalu přesvědčit, aby na auto jako na negativní stresující faktor zapomnělo. Je nutné mu ukázat, že auto je vlastně príma a že to je sranda. Mělo by si auto spojit s něčím hezkým a příjemným a překonat tak minulou negativní zkušenost. Nejjednodušší je štěněti ukázat, že pokaždé, když do auta přijde, tak ho tam čeká něco příjemného. Třeba – bude tam podrbáno, dostane tam pamlsek nebo krmení. Takže necháme auto stát na zahradě, v první fázi vůbec nikam nejezdíme, a jen si v kufru auta se štěnětem hrajeme a krmíme ho tam. Po té, co štěněti již evidentně nečiní problém do auta vlézt, můžeme začít trénovat krátké cesty. Zpočátku je nutné, aby cesta uběhla dříve, než se štěněti udělá špatně. V teatrálně dobré náladě ho naložíme do auta (je to přece legrace a není čeho se bát) a párkrát s ním projedeme ulici, kde bydlíme, vrátíme se na zahradu a bezprostředně po zastavení auta štěně v kufru pochválíme, dáme mu odměnu, či ho nakrmíme za to, jak to pěkně zvládlo. Jízda skončila tím, že štěně dostalo pamlsek nebo krmení a my doufáme, že si štěně tento pozitivní zážitek s autem zapamatuje a příště se na tu legraci a pamlsky, které se rozdávají v kufru auta, bude těšit.