Svet-Stranek.cz
slovenský čuvač - výchova a výcvik
Chovatelská stanice Jizerský les

Pozor na klouby a tlapky:slovenský čuvač - výchova a výcvik

Pozor na klouby a tlapky

3. L. Pozor na klouby a tlapky


Tento bod nemá sice s vlastní výchovou čuvačího dorostence nic společného, ale je pro budoucí život čuvače velmi důležitý. Mluvíme stále o štěněčím období, období puberty a dospívání čuvače – tj. o období od 4-5 měsíců do přibližně dvou let jeho věku. V těchto měsících čuvač roste. Nabírá na mohutnosti, utváří se jeho kostra, klouby. Během pár měsíců z malého štěněte vážícího několik kil vyroste mohutný pes a páníček musí zajistit podmínky k tomu, aby růst a utváření kostry a pohybového aparátu psa proběhlo správně. Je nutné toto nepodcenit (jinak psovi hrozí celoživotní a jen velmi těžko řešitelné zdravotní problémy!). Doporučuji zaměřit se především na 2 věci.

 

První z nich je správná a vyvážená výživa, která zajistí rovnoměrný a ničím zbytečně neurychlený růst. Každému novému majiteli čuvače by měl poskytnout informace o správné výživě chovatel, od kterého si štěně přiváží, nebo veterinář. Je též možné obrátit se o radu na členy Klubu chovatelů slovenských čuvačů, či se inspirovat radami prezentovanými na klubových stránkách www.slovenskycuvac.cz. v oddíle Život s čuvačem.

 

Dále je nutné dbát na to, aby aktivity, které se psem podnikáme (včetně výchovy a výcviku), byly v rovnováze k jeho fyzickým možnostem a nepoškodily vyvíjející se kostru a klouby. Minimálně do věku 1 roku (období, kdy jeho kostra a klouby nemají maximální pevnost a jsou ve vývinu) bychom měli být velmi opatrní při všech činnostech, kdy by si štěně mohlo packy a klouby poranit – pozor při skákání, lezení, chození po schodech, naskakování do kufru auta, vyskakování z kufru auta a podobně. Stačí okamžik, ne zcela přesně zvládnutý doskok a na obrovské problémy v budoucnosti je zaděláno. Doporučuji vážit, zda je v tomto období s čuvačem vůbec skákat, nutit ho nastupovat do kufru auta a vystupovat z něj a podobně.

 

Taktéž pozor na pády z výšky (štěně není v žádném případě kočka a pružnost jeho kostry se s pružností kostry kočky nedá vůbec srovnávat), třeba i nechtěné přišlápnutí nebo zalehnutí packy a podobně. Prostě – opatrnost s ohledem na končetiny a klouby je v tomto období nezbytná.

 

Stejně tak je nutné vážit i ostatní zátěž na vyvíjející se klouby. Do věku přibližně 1 roku je třeba být velmi opatrný na procházkách a výletech se štěnětem. Dospělý, zdravý a trénovaný čuvač je většinou příkladný a vášnivý turista, chodí rád a zvládne i velmi dlouhé trasy. To ale neplatí pro štěně čuvače! Příliš dlouhé výlety a přepínání jsou nevhodné a nebezpečné. Nelze přesně říci, co je dlouhý výlet a kolik kilometrů je možné se štěnětem absolvovat. Je to individuální záležitost každého psa – jeden může v tomto období ujít 5 a více kilometrů a pro zdravý vývoj jeho kloubů to nemá žádné důsledky, jinému i podstatně kratší výlet může v tomto období způsobit pro budoucnost zdravotní problém. Úplné vynechání procházek a výletů také není vhodné, protože štěňatům, která se nepohybují či jejichž pohyb je omezen malým prostorem, se nedostatečným způsobem vyvíjí svalstvo, což je také špatně.

 

Je nutné spolehnout se na zdravý rozum a zkušenosti s konkrétním štěnětem. Ono samo nejlépe intuitivně cítí, co zvládne a co ne. Ideální je volný pohyb po zahradě, kde štěně může běhat, a v okamžiku, kdy cítí, že je toho právě dost, si samo lehne a odpočine.

 

Na procházkách a výletech je třeba postupovat podobně. Výlety plánujeme krátké. Když vidíme, že štěně posedává nebo si lehne, musíme ho nechat dostatečně dlouho odpočinout. V žádném případě ho nenutíme k další chůzi, tím bychom mu mohli způsobit zdravotní problémy pro budoucnost. Pokud se štěně na výletě unaví a odmítá jít dál, je jedinou jistotou, jak mu neublížit, buď tam přespat, nebo zavolat někomu, aby pro Vás přijel autem a oba Vás odvezl domů.