Svet-Stranek.cz
slovenský čuvač - výchova a výcvik
Chovatelská stanice Jizerský les

Štěňata:slovenský čuvač - výchova a výcvik

Štěňata

25.10.2014 - tři ze čtyř štěňat již jsou ve svých nových domovech, čtvrtý pejsek Akim zůstává u nás

Včera si pro tři ze čtyř našich štěňat přijeli noví majitelé. Naše krátké období společného soužití s prcky definitivně skončilo. Bylo to krásných a v mnoha směrech poučných 8 týdnů. Čtvrtý pejsek Akim zůstává u nás - nepodařilo se nám pro něj najít vhodnou rodinu. Třem, kteří včera odešli, přejeme šťastný čuvačí život v jejich nových smečkách.


Vzhledem k věku naší Ajky a k tomu, že si necháváme doma malého pejska, nepředpokládáme, že bychom v dohledných letech nějaká další štěňata měli.


Poslední chvilky s mámou Ajkou, která svá štěňata kojila ještě v den odjezdu:19.10.2014 - štěňata dovršila 7. týden svého života a váží okolo 6 kilo

Dnes je štěňatům 7 týdnů. Čeká nás posledních pár  společných dní, než nás 3 z nich - Althea, Anabela a Ajax - opustí. Ve věku 8 týdnů je čeká největší změna v celém jejich životě. Odloučí se od všeho, co dosud znala - od své mámy, svých sourozenců, rodiny chovatele, svého kotce, své boudy a své zahrady - a odejdou ke svým novým smečkám, novým rodinám. Zbývá posledních pár dní hraní si s mámou, sourozenci a námi. 12.10.2014 - štěňata váží přes 5 kg a pořád si hrají - je jim přesně 6 týdnů

Štěňata rostou, váží přes 5 kilo. Celý den si hrají spolu a s mámou na zahradě. Volný pohyb po zahradě jim svědčí. Už mají svá jména. Fenky jsou Anabela (po babičce ze Slovenska, voláme na ni buď Any nebo Belo) a Althea a pejsci jsou Ajax a Akim (po tatínkovi ze Slovenska) - fotky jednotlivých štěňátek jsou ve štěněčí fotogalerii. Máma má stále spoustu mléka a štěňata pijí a pijí.
5.10.2014 - štěňata běhají po zahradě a hrají si spolu

Štěňata sílí, rostou a navzájem si zkoušejí, kdo je silnější. Výrazně silnější ale žádné není. Běhají po zahradě, tahají se o hadr nebo větvičku. Někdy to přehánějí a máma je pak rovná. Štěňata se naučila se, že je lepší venčit se do trávy a nečunit si v kotci.29.9.2014 - troufají si stále víc

Štěňata rostou, pijí, jedí z misky, běhají po zahradě. Odvažují se stále dál od mámy a zkoumají zahradu. Stále jsou při chuti a dorážejí na mámu, aby jim dala napít. Jak rostou, potřebují stále víc. A tak jsme začali přikrmovat. Večer spí s mámou v boudě v kotci a jsou tam spokojená. Mají zoubky jako jehličky.


26.9.2014 - už chodí, začínají si spolu hrát

Štěňata začala chodit. A přestěhovala se definitivně z obýváku do boudy v kotci. Začínají si spolu hrát. Začínají štěkat. Váží už přes 2 kila. A už mají první zoubky.
20.9.2014 - Štěňata se učí chodit

Štěňata se učí chodit a sedět. Moc jim to nejde, ale snaží se. A pijí a spí a rostou. Ajka začíná připomínat vypitou mlékárnu. Pomalu se blíží doba, kdy budeme muset štěňata přikrmovat. Ajka si ráda od štěňat odpočine. Líbí se jí, když ji vezmu na odpolední procházku s Benem. A když předevčírem viděla, že se chystáme s Benem na stopy, trvala na tom, že jde s námi. Jednu krátkou cvičnou vystřihla excelentně bez mrknutí oka. A pak se s námi vrátila ke štěňatům.16.9.2014 - Štěňata už vidí.


13.9.2014 - Štěňata pořád rostou, už mají všechna přes 1 kg

Štěňata pijí, spí a rostou. Snaží se o první nemotorné krůčky. Zatím stále nevidí. Krásně jim zčernaly čumáčky a polštářky na tlapkách. Ajce odstranil pan veterinář stehy po císařském řezu a konstatoval, že je jako mlékárna.

Nové fotky štěňátek jsou přidány do Štěňata-fotogalerie.
6.9.2014 - Štěňata rostou, Ajka je v pořádku

Během uplynulých dní se Ajka téměř úplně zotavila. O štěňata se pečlivě stará a téměř od nich neodchází. Štěňátka pijí mléko a rostou jako z vody. Jejich čumáčky a polštářky na tlapkách začínají mít černou barvu. Zatím nevidí.

Fotky štěňátek umístěny do Štěňata fotogalerie.

1.9.2014 - Štěňátka se mají k světu, Ajka odpočívá po císařském řezu

Všechna 4 štěňátka se mají k světu. Pořád by jen pila a žadoní o mléko. Ajka je vyčerpaná po včerejší operaci, dnes dostala při kontrole na veterině ještě jednu infuzi a přes únavu se o štěňátka stará, jak může nejlépe. 

Je to náš první vrh, vrh A - štěňátka dostanou jména začínající písmenem A.


31.8.2014 - Ajce se narodila 4 štěňátka


Po celodenním čekání se večer Ajce narodila 4 štěňátka - dvě fenky a dva pejsci. Přišla na svět po dlouhém čekání císařským řezem a hned začala pít.

Sonovyšetření dne 25.7.2014 potvrdilo Ajčinu březost. Těšíme se na štěňátka. Měla by se narodit koncem srpna.Krytí červen 2014


Po neúspěšném krytí v loňském roce jsme se rozhodli, že to letos ještě jednou zkusíme. Vzhledem k věku naší Ajky je to pokus poslední. Vybrali jsme krásného zdravého psa Kima Janin ranč (bonitační kód 6AJ1HT/6 - DKK A/A), který již kryl a po kterém jsou již krásná štěňátka.


Kima jsme koncem června navštívili na středním Slovensku v Pribylině. Krytí se podařilo (29. a 30.6.).


Kim je téměř pětiletý pes, typický čuvač, jasný sportovec. Měří 68 cm a má středně mohutnou konstituci (žádný přerostlý 50-ti nebo i více kilový typ "molos") a krásný čuvačí zjev. Při prvním pohledu na Kima je jasné, že je to typický čuvač. Typické tělo, typická hlava, dobrý pigment, uši občas dává dozadu, krásná srst. Je pohyblivý a šikovný - zdolat menší překážku v podobě plotu mu při dovádění s Ajkou opravdu nečinilo jakýkoli problém. Je klidné a rozvážné povahy, zvyklý na lidi a návštěvy. Rád se nechává podrbat. K Ajce se choval velmi galantně a na první pohled jí padl do oka. Krytí proběhlo v neskutečné pohodě a bez čekání.


Doufáme, že Ajka je zabřezlá a čeká štěňátka. Březost by mělo potvrdit koncem měsíce července vyšetření u veterináře.


Pokud máte zájem o štěňátka z tohoto spojení, prosím ozvěte se na mailovou adresu uvedenou v kontaktech.Kimo a Ajka v PribyliněKimo a Ajka v PribyliněKimo 2011Kimo 2011
Kimo 2014Kimo a Ajka v Pribylině


Kimo a AjkaKimo 2014Průkaz původu KimoPrůkaz původu Ajka