Svet-Stranek.cz
slovenský čuvač - výchova a výcvik
Chovatelská stanice Jizerský les

Ajka Janin ranč:slovenský čuvač - výchova a výcvik

Ajka Janin ranč

Ajka Janin ranč

 

- plemeno: slovenský čuvač

- narozena: 2. 8. 2008

- číslo zápisu: ČLP/SC/1422

- zkoušky sportovní kynologie: ZOP, ZPU-1, ZZO, ZPS-1, BH, FPr-1, FPr-2, FPr-3, FH-1, FH-2

- zkoušky ovčáckého psa: ZVOP, HWT, IHT-TS1, IHT-TS2, IHT-TS3

- 1x CACT 

  klubové zkoušky CZOP, CZPU-1

- klubová šampionka práce KCHSČ

- klubová grandšampionka práce KCHSČ

- výstavní úspěchy: 2x CAJC ČR, 1x CAC ČR

- chovná, bonitační kód: Z/4//3

- DKK: 0/0

- odkaz na kartu chovné feny v Klubu chovatelů slovenských čuvačů


Ajku jsem si přivezl koncem září 2008 ze Slovenska. Jako štěně byla živá a hravá. Později začala být v cizím prostředí velmi opatrná a váhavá (její štěněčí období a vše, co se nám tehdy přihodilo, jsem popsal v kapitole "Náš život s čuvači"). Doma byla vždy klidná a pohodová. Postupem času ji váhavost opustila a dnes se i v cizím prostředí chová přirozeně. Vůči cizím lidem je však velmi nedůvěřivá. Ráda chodí na výlety a do přírody. V létě se ráda koupe a velmi dobře plave (plavba po řece ve člunu jí nečiní žádné problémy).

 

Ajka je zdravá, spíše menší fenka (mírně nad spodní hranicí standardu) lehčí fyzické konstrukce. Je tudíž velmi pohyblivá a má neskutečnou výdrž. Jakýkoli pohyb, běh či dlouhá chůze jí nečiní ani v letních vedrech žádné problémy.

 

Hned po jejím příchodu k nám jsme začali cvičit poslušnost a složili jsme základní zkoušky ovladatelnosti. V současnosti se věnujeme hlavně stopám. Ajka je dobrá stopařka a stopování ji baví. Podařilo se nám složit stopařské zkoušky FPr-1, FPr-2 a FPr-3 podle Mezinárodního zkušebního řádu a stopařskou zkoušku ZPS-1 podle NZŘ. Ceníme si složení "královských" stopařských zkoušek FH-1 a FH-2 podle Mezinárodního zkušebního řádu. Se stopařským výcvikem tímto v žádném případě nekončíme a máme své plány do budoucnosti. Chceme dojít v pomyslném žebříčku stopařských zkoušek až na úplný konec.

 

V rámci aktivit KCHSČ Ajka absolvovala výcvik ovčáckého psa v pasení. Absolvovali jsme klubové ovčácké víkendy v Martínkovicích a další akce. Ajku pasení vysloveně baví a čas u ovcí si užívá (pokud není vedro). Má za sebou zkoušku vloh ZVOP, zkoušku HWT a trialy IHT-TS 1 a IHT-TS2.